Fundacja ormiańska KZKO
Turcja: Intelektualiści przepraszają za masakrę Ormian
Dodano 2008-11-26 00:00:00
Grupa około dwustu tureckich intelektualistów podpisała się pod opublikowanym w poniedziałek w internecie listem z przeprosinami za masakrę Ormian w ostatnich latach I wojny światowej i istnienia imperium osmańskiego.
"Moje sumienie nie akceptuje tego, że pozostajemy bezduszni i negujemy Wielką Katastrofę, której osmańscy Ormianie doznali w 1915 roku" - głosi apel. Dodaje: "Odrzucam tę niesprawiedliwość, podzielam uczucia i cierpienie moich ormiańskich braci i przepraszam ich".
Agencja AP, która informuje o liście, wymienia nazwiska dwojga sygnatariuszy: prof. Cengiza Aktara z jednej z prywatnych uczelni w Stambule oraz Gili Benmayor, publicystki dziennika "Hurriyet". Pod listem podpisało się również 2,5 tysiąca zwykłych osób, popierając gest intelektualistów.
Twórcy apelu nie używają słowa "ludobójstwo", którym Ormianie określają ówczesne pogromy i deportacje swoich rodaków.
Większość historyków jest zgodna, że w masakrach i masowych deportacjach w ostatnich latach 1915-1917 zginęło ponad 1,5 mln Ormian. Turcja jednak odmawia przyznania, że rzeź była ludobójstwem.
Władze w Ankarze argumentują, że wszystko to działo się w okresie wojny domowej, a ofiary poniosły obie strony. Ponadto - zdaniem Turcji - bilans ofiar jest zawyżony. Według niej, Ormian zginęło ok. 300 tysięcy i to nie w wyniku planowego działania, lecz wojny partyzanckiej.
Ocena tych wydarzeń negatywnie wpływa na relacje między Turcją a Armenią; oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a granica między nimi jest zamknięta.
Przeprosiny intelektualistów skrytykowali tureccy nacjonaliści oraz grupa około 60 emerytowanych dyplomatów, która nazwała ten apel "błędnym i niekorzystnym dla interesów narodowych".
Ponad 20 krajów uznaje rzeź Ormian za ludobójstwo. Polski Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie w kwietniu 2005 roku.

Źródło:http://www.rp.pl/artykul/2,234761.html
sponsorzy i partnerzy:
Materiały publikowane na stronie są własnością Fundacji Armenian Foundation
Kopiowanie bez zgody Fundacji jest zabronione.