Fundacja ormiańska KZKO
Warszawskie obchody 97 rocznicy ludobójstwa Ormian 1915r.
Dodano 2012-04-21 00:00:00

Fundacja Ormiańska KZKO wraz z Kołem Zainteresowań Kulturą Ormian zaprasza na uroczyste spotkanie pt. "Pierwszy sprawiedliwy wśród narodów świata - Bohdan Gębarski". Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia br.  o godz. 19:00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie ul. Elektoralna 12.


Program obchodów:
godz. 15:30
- rozpoczęcie Marszu Milczenia - modlitwa pod kościołem pw. Matki Bożej Anielskiej przy ul. Modzelewskiego 98a (róg ul. Woronicza, przy stacji metra Wierzbno).
- zapalenie zniczy, przemówienia pod Ambasadą Turcji
godz. 17:00
- spotkanie pod chaczkarem - Ambasada Republiki Armenii w Warszawie
godz. 19:00
- spotkanie w Mazowieckim Centrum Kultury

BOHDAN  GĘBARSKI - interesował się Armenią od wczesnej młodości. Głęboko przeżył rzeź Ormian w 1915 roku. Jego artykuł „List do mego starego znajomego Turka” w nr 47 „Kierunków” z 26 listopada 1961 roku wywołał ogromny entuzjazm wśród Ormian. Przetłumaczony na ormiański rozpowszechniany był wszędzie, gdzie znajdowały się skupiska Ormian. W 50-tą rocznicę rzezi - 24 kwietnia 1965 roku - dążąc do pokojowego wyzwolenia Nairy tj. Armenii Zachodniej, napisał szereg listów otwartych. O szacunku i miłości, jakimi cieszył się wśród poetów Armenii świadczą słowa znanego w Polsce poety Geworga Emina „ Jednym z ambasadorów ormiańskiej kultury był Bohdan Gębarski, którego znali i kochali nie tylko Ormianie mieszkający w Armenii, lecz i Ormianie rozsiani po całym świecie po ludobójstwie w 1915 roku”. Bohdan Gębarski zmarł w marcu 1978 roku. Na Jego grobie w Warszawie znajduje się chaczkar (krzyż), ofiarowany przez Katolikosa Wszystkich Ormian Wazgena I, jako wyraz pamięci o Nim w narodzie ormiańskim.

sponsorzy i partnerzy:
Materiały publikowane na stronie są własnością Fundacji Armenian Foundation
Kopiowanie bez zgody Fundacji jest zabronione.