Fundacja ormiańska KZKO
Wernisaż wystawy "Być świadkiem świadków".
Dodano 2013-03-04 00:00:00

 

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Być świadkiem świadków", które odbędzie się 7 marca br. o godz. 12:00 na Placu przy kosciele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście
Wystawa objęta jest patronatem J.E. Ashota Galoyana, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Armenii w RP.
Na wystawę składają się dokumenty historyczne oraz współczesne zdjęcia i materiały zebrane przez członków Teatru ZAR podczas wypraw do Armenii, Izraela i Turcji. Ekspozycja jest próbą przybliżenia wypartej z wielkiej historii Europy „małej” historii narodu ormiańskiego, utrwalonej na nielicznych fotografiach i dokumentach w dopełnieniu z historią „milczącego spojrzenia” współczesnych Europejczyków. Przedstawienie ormiańskiej muzyki, architektury i życia codziennego w Anatolii zestawione zostaje z wydarzeniami przełomu XIX i XX wieku, stanowiącymi tło dla „wynalazku ludobójstwa”, którego idea zrodziła się w gabinetach rządu młodotureckiego. Osią wystawy jest historia eksterminacji Ormian roku 1915, ukazana w kontekście oficjalnych narracji, sprzyjających zakłamaniu i wyparciu z dyskursu historycznego oraz kulturowego przekazu. Trzy zaprezentowane na wystawie postaci stają się emblematami rozważań o ludobójstwie: Komitas Vardapet – mnich, muzyk i muzykolog, jedna z najwybitniejszych postaci w kulturze ormiańskiej, niedoszła ofiara aresztowań w roku 1915; Armin Theophil Wegner – niemiecki oficer w armii tureckiej, autor zdjęć dokumentujących Ludobójstwo Ormian w Anatolii;  Rafał Lemkin – polski prawnik żydowskiego pochodzenia, twórca pojęcia ludobójstwo oraz projektu Konwencji w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa uchwalonej przez ONZ w 1948 roku.
wystawa czynna będzie do do 27 marca 2013

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Być świadkiem świadków", które odbędzie się 7 marca br. o godz. 12:00 na Placu przy kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68). Wystawa objęta jest patronatem J.E. Ashota Galoyana, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Armenii w RP.

Na wystawę składają się dokumenty historyczne oraz współczesne zdjęcia i materiały zebrane przez członków Teatru ZAR podczas wypraw do Armenii, Izraela i Turcji. Ekspozycja jest próbą przybliżenia wypartej z wielkiej historii Europy „małej” historii narodu ormiańskiego, utrwalonej na nielicznych fotografiach i dokumentach w dopełnieniu z historią „milczącego spojrzenia” współczesnych Europejczyków. Przedstawienie ormiańskiej muzyki, architektury i życia codziennego w Anatolii zestawione zostaje z wydarzeniami przełomu XIX i XX wieku, stanowiącymi tło dla „wynalazku ludobójstwa”, którego idea zrodziła się w gabinetach rządu młodotureckiego. Osią wystawy jest historia eksterminacji Ormian roku 1915, ukazana w kontekście oficjalnych narracji, sprzyjających zakłamaniu i wyparciu z dyskursu historycznego oraz kulturowego przekazu. Trzy zaprezentowane na wystawie postaci stają się emblematami rozważań o ludobójstwie: Komitas Vardapet – mnich, muzyk i muzykolog, jedna z najwybitniejszych postaci w kulturze ormiańskiej, niedoszła ofiara aresztowań w roku 1915; Armin Theophil Wegner – niemiecki oficer w armii tureckiej, autor zdjęć dokumentujących Ludobójstwo Ormian w Anatolii;  Rafał Lemkin – polski prawnik żydowskiego pochodzenia, twórca pojęcia ludobójstwo oraz projektu Konwencji w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa uchwalonej przez ONZ w 1948 roku. Konsultacja merytoryczna wystawy: Ara Sarafian oraz Aram Kerovpyan. Wystawa czynna będzie do do 27 marca 2013r.

sponsorzy i partnerzy:
Materiały publikowane na stronie są własnością Fundacji Armenian Foundation
Kopiowanie bez zgody Fundacji jest zabronione.