Fundacja ormiańska KZKO
Ormianie w służbie Rzeczypospolitej

Nie sposób sobie wyobrazić historii Rzeczpospolitej, jej kultury i tradycji, bez wielowiekowego wkładu w tę historię Ormian - mówił prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z przedstawicielami społeczności ormiańskiej w Polsce. W roku 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ale i 100-lecia proklamowania I Republiki Armenii przedstawiamy Państwu postaci Ormian Polskich służących w różnych formacjach wojska polskiego, którzy swoją służbą przyczynili się do odzyskania i zachowania niepodległości. 

Nasza Fundacja ( Armenian Foundation) przygotowała wystawę  poświęconą Ormianom, którzy wnieśli szczególny wkład w dziedzinie  wojskowości państwa polskiego. Niejednokrotnie stawali z bronią w ręku w jego obronie. Zaprezentowano na wystawie  biogramy, wspomnienia oraz wiele cennych i niepublikowanych dotychczas materiałów archiwalnych dotyczących polskich Ormian pochodzących z rozproszonych po całym świecie archiwów prywatnych. Wśród prezentowanych postaci warto choćby wymienić m.in.: Jana Axentowicza, ks. Bogdana Agopsowicza, Marię „Dzidzi”Krzeczunowicz, Mieczysława Romaszkana, Melika Somchjanca, Józefa i Mieczysława Wartanowiczów, Marię z Nikosiewiczów Cyranowską……..

 

[kzkoVideo id=QzvbrpRMeUk]

[kzkoVideo id=RZu6W2Okjug]

sponsorzy i partnerzy:

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej

Materiały publikowane na stronie są własnością Fundacji Armenian Foundation
Kopiowanie bez zgody Fundacji jest zabronione.